Yönetim Kurulu Başkanımızın Eylül 2016 Mesajı

Merhaba!

 

Uzunca bir yaz tatili ve arkasından bayram arasından sonra yeniden merhaba!

 

İyi bir bayram ve yaz tatili geçirdiğinizi, iyi dinlendiğinizi, bütün bunları eko-duyarlılıkla yaptığınızı ve sıcaklardan çok etkilenmediğinizi umuyorum.

 

Çünkü küresel ısınma tatil yapmadı. Yüz yılın en sıcak Şubatı derken, Temmuz’dan da son 126 yılın en sıcağı olma haberi geldi. Aylık bazda da ortalama sıcaklık artışı 2 dereceyi buldu. Tabi bütün yıla bakmak gerek ve bir kısım da El Nino katkısı var ama atmosferdeki karbon konsantrasyonu 400 ppm sınırını geçti. Eminim bu seriye Ağustos ile de devam edeceğiz. Yani artık çalışmalarımızın sonuca odaklanması ve daha çok çalışmamız şart.

 

Türkiye de çok sıcak bir yaz geçirdi. Hepimizin nefretle kınadığı olaylar sonucunda Türkiye sancılı günlerden geçmekte… Gündem çok karmaşıklaştı ve umuyoruz Bakanlıklarla yaptığımız çalışmalar sadece bir süreliğine aksadı. Bir an önce tüm insanlığın başındaki en büyük tehdit olan karbon salımları ve bu tehditle savaşmakta en büyük kozlarımızdan birisi olan enerji verimli, yüksek performanslı binalar konularına yeniden odaklanabiliriz.

 

Kamunun üstüne düşenleri biran önce yapması çalışmalarımızın bütünlüğü için olmazsa olmazlardan. Üstelik bu çalışmaların seçim dönemlerinden etkilenmeden uzun soluklu bir kararlılık ve uzgörüyle yapılması da şart.

 

Diğer gereklik ise ticari kaygıların ötesinde bir birliktelik sağlayan dünya yeşil bina konseylerinin yüksek performanslı binalar için en son bilimsel ve teknik gelişmeleri kamunun yararına sunduğu programları çoğaltması ve hayata geçirebilmesi. Dediğim gibi çok çalışmamız gerekiyor.

 

Çalışma Programımız

 

Tatiller öncesi komitelerimiz toplantılarını yapmaya başlamışlardı. Çalışma programları da açıklık kazanmaya başlamıştı. Bu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgileri web sitemizden veya Dernek yönetiminden alabilirsiniz. Komite çalışmalarına katkı vermek isterseniz katılım çağrımız geçerli.

kısa bir özet yaparsak:

 

Teknik Kurul altındaki komitelerden, Kılavuz Komitelerimiz üçe çıktı ve çalışma programlarını yapmaya başladılar. Bilimsel çalışmalar komitesi eğitimleri ve araştırma geliştirme projeleriyle ilgili programlarını yaptı. Akademik danışma kurulumuz da bu çalışmalara yeri geldikçe destek veriyor.

 

Tanıtım Kurulu komitelerinden İletişim ve Tanıtım Komiteleri birlikte çalışarak çok güzel kampanyalarla yakında sosyal medyada yayında olacak. Finans Komitesi sektördeki kuruluşlarından aldığı üyelerle güçlü bir şekilde yeşil binalara yenilikçi finansal araçlar geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Eğitim Komitesi süren LEED eğitimlerinin yanına ÇEDBİK Konut ve diğer eğitimleri de eklemek üzere çalışıyor. Eğitim programı takvimini ve yeni eğitim programlarını yakında duyuruyor olacaklar. Yeşil Okullar Komitesi yeni bir heyecanla etkinlik düşünceleri geliştirmekte.

 

Sektör İşbirliklerimiz önemli aşamalar kat etmekte. IFC, SKD, IMSAD ve AYİDER ile işbirliklerimiz çeşitlenerek sürüyor. IMSAD SBE Konferansı için çalışmalar son aşamalarında, etkin olarak desteklediğimiz bu konferansa kayıt yaptırmayı unutmayın. İşbirliklerimize benzer amaçlarla çalışmakta olan STK, kamu, özel sektör kuruluşlarını da eklemek üzere çalışmalarımız sürüyor.

 

Projelerimizden Build-Upon toplantılarımız başarıyla sürüyor. Avrupa Yeşil Bina Konseyleriyle işbirliklerimiz bu projeyle daha da güçlendi. Projelerin devamı ve yeni projeler geliştirilmesi için çalışıyoruz. Sizlerden de varsa bu konularda öneriler duymak bizleri mutlu eder.

 

Dernek ekibimiz tatil dönüşü için olanca gücüyle hazırlandı, çalışma programlarını hazırladı. Bu çalışmaları yakında sizlerle paylaşacaklar. Bunlardan biri de “ÇEDBİK Diyalog Günleri” olacak. Kongre 2016 ile başlattığımız diyaloğu bu toplantılarla daha sık aralıklarla sürdüreceğiz. İlk duyurumuzu da yakında yapacağız. Hepimizin karşılıklı konuşmayı istediğimiz konuları tartışabileceğimiz sürdürülebilir bir platform olmasını hedefliyoruz. Diyalog başlıklarına katkı yapmak isterseniz lütfen arayın.

 

Dernek çalışmaları sizlerin değerli destekleri ile sürdürülebiliyor. Henüz aidat ve katkı payı ödemelerini yapamamış üyelerimizin muhasebe bölülerini bilgilendirmelerini hatırlatmak da isterim.

 

Yer sorunu nedeniyle bir süreliğine ara verdiğimiz tüm üyelerimize açık Yönetim Kurulu toplantılarımız yeniden başladı ve sürüyor. Lütfen katılın, çalışmalara siz de düşüncelerinizle destek verin. Hep söylediğimiz gibi birlikte daha güçlüyüz.

 

Hepinize iyi günler çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

 

Selçuk Özdil