Build Upon Leaders Summit

 AB Ufuk 2020 Programı çerçevesinde yürütülen Build Upon Kapsamlı Renovasyon Projesi kapsamında 20-21 Eylül 2016 tarihlerinde COAM Madrid’de Build Upon Leaders Summit uluslararası zirve toplantısı gerçekleşecektir.

http://buildupon.eu/event/leaderssummit/

 

Devamını görüntüle

Build Upon Türkiye Ulusal Çalıştaylar

 Build Upon: ‘Herkes İçin Kaliteli Yaşama Olanak Tanıyan Bir Yapılı Çevre Hayal Edin’ sloganıyla yola çıkan proje kapsamında düzenlenen ulusal çalıştaylardan ilki, “Politika Geliştirme Çalıştayı” 12 Nisan 2016 günü İlbank Sosyal Tesisleri, Ankara’da gerçekleştirildi. (1. Çalıştay Raporu) İkinci çalıştay “Bina Stoğu Verilerinin Toplanması Çalıştayı” 12 Mayıs 2016 günü Yapı Endüstri Merkezi, İstanbul’da gerçekleştirildi. (2. Çalıştay Raporu) Üçüncü çalıştay “Teknik Kapasite Geliştirme Çalıştayı” 14 Haziran 2016 günü Garanti Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. (3. Çalıştay Raporu) Proje devam ediyor.

Detay için tıklayınız.

Devamını görüntüle

LEED Sertifika Sürecini Kolaylaştıran, Performans Ölçen ve Yeşil Bina Projelerini Ölçülendiren Yeni Teknoloji Girişimi: ARC Başlatıldı

Washington, D.C. –  (1 Aralık 2016) – Green Business Certification Inc. (GBCI), Arc Skoru Inc. adıyla yeni bir teknoloji firmasını bugün resmi olarak başlattı. Bu yeni girişim, Arcskoru.com adresindeki teknoloji harikası dijital platform Arc’ın resmi sahibi olacak. Arc, tek bir bina, topluluk veya bütün bir kent olsun, herhangi bir projede iyileştirmeleri ölçmeyi ve kendisi ve etrafındaki projelerle ölçülendirmeyi sağlar. 2005’ten beri LEED gelişimini denetleyen ve yürüten Scot Horst, Arc CEO’su olarak atandı.

Devamını görüntüle

Build Upon Kapanış Toplantısı

 AB Horizon 2020 Programı çerçevesinde yürütülen, binalarda enerji verimliliğine yönelik kapsamlı iyileştirmeyi konu alan ve Türkiye’yi temsilen ÇEDBİK’in yürüttüğü BUILD UPON projesi kapsamında, 2016 yılında düzenlenen çalıştaylar serisinin kapanış toplantısını 17 Ocak 2017 tarihinde Ankara İller Bankası Tesisleri’nde gerçekleştiriyoruz.

Devamını görüntüle

ÇEDBİK, WorldGBC tam üyesidir.

Dünya Yeşil Bina Konseyi'nin Aralık 2016 paylaşımına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını görüntüle

Build Upon Çalıştayları Tamamlandı!

Build Upon Projesi Türkiye Kapanış Toplantısı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr.  Mustafa Öztürk'ün katılımlarıyla, 17 Ocak 2017 Salı günü Ankara İller Bankası Sosyal Tesisleri'nde gerçekleştirildi

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Mimta Eco Yapı Türkiye'deki ilk ve tek LEED Proven Provider Seçildi

 Mimta EcoYapı, Green Building Certification Institute Tarafından LEED Proven Provider Olarak Seçildi
Devamını görüntüle

Üyelerimizden: JLL Türkiye ofisi LEED Platin sertifikasıyla dünyanın sayılı ofislerinden biri oldu!

 LEED Gold Sertifikalı Maslak Link Plaza içinde konumlanan ve bu kriterlere uygun olarak tasarlanmış olan JLL Türkiye ofisi, LEED Platin sertifikasını almaya hak kazanarak dünyada sayılı Platin sertifikalı ofis projelerinden birisi oldu.

 

JLL Haberler'de böyle yer aldı

 

USGBC Websitesinde böyle yer aldı

 

Mimarizm'de böyle yer aldı

 

 

Devamını görüntüle

IV. İSTANBUL KARBON ZİRVESİ PAYDAŞLARI BİR ARAYA GETİRECEK DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI, KARBON CİMRİLERİ ÖDÜLLENDİRİLECEK

 Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D)  tarafından İTÜ ev sahipliğinde, Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği desteğinde 26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek olan IV. İstanbul Karbon Zirvesi’nde resmi erk, yerel yönetimler, akademi, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve gençler bir araya gelerek,  karbon yönetimi, karbon finansmanı ve Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele yolu tüm yönleri ile incelenecek. 

Devamını görüntüle

ÇEDBİK-Konut ve EDGE Tanıtım Eğitimi Daveti

ÇEDBİK-Konut ve EDGE Sistemleri Tanıtımı için 28 Mart 2017 Salı günü Garanti Bankası Eğitim Müdürlüğü'ne Davetlisiniz!

Kayıt için info@cedbik.org adresine e mail göndermenizi rica ederiz. 

 

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Çimsa, Türkiye'de ilk kez Entegre Faaliyet Raporu yayınlayan reel sektör şirketi oldu

 Çimsa, uzun yıllardır başarıyla sürdürdüğü raporlama faaliyetlerini yeni bir yörüngeye taşıdı. Reel sektörde bir ilk olan bu rapor aracılığıyla Çimsa, finansal bilgileri dışında, kurum kültürü, toplumsal yatırım projelerini de içeren Entegre Faaliyet Raporu’nu yayınladı. 

Devamını görüntüle

19 Nisan 2017 - Ankara - ÇEDBİK-Konut ve EDGE Tanıtım Eğitimi

  ÇEDBİK-Konut Sistemi ve IFC’nin EDGE Yeşil Bina Programı Tanıtımı için 19 Nisan 2017 Çarşamba günü TSMD Mimarlık Merkezi Ankara'ya Davetlisiniz!


Devamını görüntüle

Build Upon ,WorldGBC Basın Bildirisi

 Avrupa binaların emisyonunu azaltmak zorunda ve 300 işletmeden işbirliği alıyor, Yeşil Bina Konseyleri hükümetlere restorasyon için büyük eylem planları geliştirmelerine yardımcı oluyor.

 Kıtada bulunan 300'ün üzerinde işletmeler ve organizasyonları işbirliğine çağıran Paris Anlaşmasının hedefini gerçekleştirmek için Avrupa mevcut binalardan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını azaltmada dünyaya öncülük etmelidir.

Sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin yanı sıra şehirleri, kamu otoritelerini, gayrı menkul komisyoncularını, üreticileri ve enerji kuruluşları kapsayan işbirliği, mevcut binaları dönüştürme üzerine önlemleri, kilometre taşlarını, hedefleri düzenleyen "ulusal yenileme stratejileri" için ihtiyaçları karşılamaktadır.

Devamını görüntüle

Paris Network Meeting Focuses on How GBCs are Working with Multi-National Companies

 

Paris Network Meeting Focuses on How GBCs are Working with Multi-National Companies
 


(Picture courtesy of DEERNS)


GBCs and Regional Partners gathered in beautiful surroundings and enjoyed tours of zero energy buildings during their recent Paris meeting. After presentations on trends in the French market and nearly zero-energy buildings on Day 1, the main meeting kicked-off with updates from WorldGBC's Global Chairman, Tai Lee Siang, and Regional Chair, Christine Lemaitre - looking back on 2016 and towards 2017. 

Some of the key things for European GBCs and Regional Partners to look out for are: 

  • The ERN's draft Strategy & Work Plan 2017-18: All GBCs and Partners will shortly receive a copy which we are inviting you to comment on until 16 January 2017 to shape our member activities for the coming period. We will also be hosting two Go To Meetings for the Network to discuss this document on 18th and 20th January. 
  • Annual Progress & Benefit Plan Calls: All GBCs and Partners should have received invitations to calls in January to discuss the WorldGBC activities and member benefits they want to focus on for 2017, and how we support European GBCs in progressing towards Established status.
  • Launch of the New WorldGBC Website: In January www.worldgbc.org will relaunch with a new look - to better promote our movement, our GBCs and our partners.


The rest of the meeting focused on how GBCs and our Network are working with multi-national companies, as well as a successful speed networking session between GBCs and companies. In the afternoon GBCs agreed on a process for growing the engagement of multi-nationals companies and their GBC memberships 

Devamını görüntüle

5. İnşaat ve Konut Konferansı

 24 Ocak 2017 tarihinde, Marriott Hotel Asia’da gerçekleşecek olan 5. İnşaat ve Konut Konferansı kapsamında, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanımız Selçuk Özdil, "Çevre Dostu Binalara Bütünsel Bakış: Yüksek Verimli Binalar, Yaşanabilir Çevre, Sağlıklı İnsanlar" başlıklı sunumunu gerçekleştirecektir.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Türkiye’nin 50 yılı aşan firmaları kapsamında, Form Onur Ödülü aldı

 Türkiye Makine İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği “Türkiye’nin Makinecileri Onur Ödülleri” gecesinde, Form Şirketler Grubu adına Bedi Korun ve Tunç Korun’a plaket takdim edildi.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric BEMS sektörüne liderlik ediyor

Navigant Research Bina Enerji Yönetimi Sistemleri (BEMS) Liderlik Raporu’na göre, Schneider Electric’in SmartStruxure™ çözümü, tesis yöneticilerinin enerji tüketimini azaltmalarına ve operasyonel verimliliği artırmalarına yardımcı olan güçlü strateji ve uygulamalarıyla en yüksek toplam puanı alarak sektörünün lideri seçildi.

 Raporda ayrıca, Schneider Electric’in entegre akıllı bina platformu yaklaşımı ve bina analitikleriyle müşterilerini pazar liderliğine taşıdığı ön plana çıkartıldı. 


Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric’ten, “GELECEK” için üniversite öğrencileri ile işbirliği

 Schneider Electric,  üniversiteler ve öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirdiği etkinlikler ile geleceğe odaklandı. Schneider Electric ile 2015-16 eğitim yılında 14 üniversitede 1200 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmaların ardından, 2016-17 eğitim yılında da çalışmalarını “Future is Yours” projesi ile sürdürüyor.

 

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric, iklim değişikliği programı için Dünya Lideri şirketler arasında gösterildi

Sürdürülebilir ekonomileri destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olan CDP'nin iklim değişikliği programında yer alan Schneider Electric, İklim A Listesine kabul edildi. Schneider Electric, kendi sektöründe 6 yıl üst üste A sınıf olarak kabul edilen tek şirket. 

Bu gelişme aynı zamanda, Schneider Electric’in sürdürülebilirlik için her seviyede yenilikçiliği artırma stratejisinin onay gördüğü anlamına geliyor.

Devamını görüntüle

Süt-D IV. İstanbul Karbon Zirvesi

Süt-D, 26 Nisan 2017 tarihinde IV. İstanbul Karbon Zirvesi yapılacaktır.

Devamını görüntüle

Üyelerimizden: Schneider Electric, Asya’da enerjiye erişemeyen aileler için “Aydınlat” projesini başlattı

 12 ülkede kırsal bölgelerde yaşayan toplulukların elektriğe erişimini sağlamak amacıyla “Aydınlat” projesini hayata geçiren Schneider Electric, 1.800'ün üzerinde taşınabilir güneş enerjili LED lambası “Mobiya” dağıtıyor.

Proje kapsamında Asya kıtasında bulunan 12 ülkede yaşayan toplamda 1.300 ailenin elektriğe ve aydınlatmaya erişimin sağlanması ile bu toplulukların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Devamını görüntüle

Build Upon Finans Çalıştayı - 12 Ekim 2016

  Build Upon Projesi Türkiye yürütücüsü ÇEDBİK olarak, Türkiye’de mevcut binaların enerji verimliliği kapsamında finansal çözümler geliştirme konusunu temel alarak “BUILD UPON – Bina Enerji İyileştirmeleri İçin Finansal Çözümler Geliştirme Çalıştayı” nı 12 Ekim 2016 tarihindeDaikin Solution Plaza ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz.

Çalıştayda değinilecek konular;

 mevcut bina stoğunun enerji verimli iyileştirilmesi için geliştirilebilecek finansal çözümler,
 yatırımcı/müteahhit ve son kullanıcıları bina iyileştirmelerine teşvik etmek için yenilikçi çözümler,
 finans kuruluşları, kamu organları ve KOBİ çalışanlarının proje finansmanı konusunda eğitilmesi
 finansal araçlara erişmebilmek için iyileştirme projelerinin standardizasyonu
 
olacaktır.
 
Ayrıntılı bilgi için: http://buildupon.eu/
 
Devamını görüntüle

Yönetim Kurulu Başkanımızın Eylül 2016 Mesajı

ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk Özdil'in Eylül Mesajı

Devamını görüntüle

TURKECO'dan Haberler

İngiliz Bina Araştırma Kurumu tarafından verilen “BREEAM Fellow” yeşil binalar alanında mesleki anlamda en kıdemli profesyonel anlamına geliyor. “BREEAM Fellow” olabilmek için BREEAM AP ve BREEAM’in farklı sistemlerinde akredite olmak, meslekte en az 10 yıllık tecrübeye sahip olmak, yeşil binalar alanında kapsamlı uygulama ve yöneticilik tecrübesine sahip olmak şartları aranıyor.  BREEAM Fellow seçilmesini değerlendiren, TURKECO Yeşil Akademi ve Danışmanlık kurucusu Dr. Duygu Erten, “Bu akreditasyona Türkiye’den hak kazanan ilk kişi olmanın verdiği gururla projelerimizi varolan standartların üzerine taşımaya ve ülkemizin karbon salımını düşürmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. LEED’i veren kurum olan USGBC’nin de yönetimine, 2014'de Türkiye'den seçilmiş ilk firma olmuştuk.  LEED'e parallel olarak, aralarında Piri Reis Üniversitesi, Kanyon Binaları, Schneider Manisa Fabrikası, Küçükçekmece ve Sarıyer Belediye Binaları MULTI ve ECE gibi parekende devlerinin alışveriş merkezleri, EXPO 2017 gibi büyük projelerin de 40’ın üzerinde projenin BREEAM sertifika sürecini başarıyla yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. 

BİLGİ: info@turkeco.com

Devamını görüntüle

Dünya Yeşil Binalar Konseyi Toplantısı Stockholm'de.

İsveç Yeşil Binalar Konseyinin düzenlediği Building Sustainability 16 kapsamında düzenlenecek olan “Dünya Yeşil Binalar Konseyi İsveç Kongresi” adı altında 2016-2017 stratejik hedeflerinin konuşulacağı ve hedefler üzerine görüş alışverişi yapılacağı ve kurucu üyelerin CEO’larının katıldığı bir toplantı yapılacak. ÇEDBİK adına Genel Sekreter Engin Işıltan katılacak.

Devamını görüntüle

Schneider Electric Türkiye kadın çalışanların “hayatını kolaylaştıracak”

 Schneider Electric Türkiye kadın çalışanların “hayatını kolaylaştıracak”

 
Schneider Electric Türkiye, “eaSE Her Life”, (Kadının Hayatını Kolaylaştır) sloganı ile Ülke Başkanı Bora Tuncer’in liderliğinde bir girişim başlattı. Schneider Electric Türkiye bünyesindeki tüm fabrika ve ofislerde çalışan kadınlar bir araya gelerek en iyi uygulamalara yönelik örnekleri ve deneyimlerini karşılıklı olarak paylaştılar. Etkinlik kapsamında ayrıca kadının iş hayatındaki algısı ve kadın, anne ve eş olarak zorluklara karşı kariyer gelişiminin nasıl olabileceği konusundaki fikirlerini şirket yönetimine aktardılar.
Devamını görüntüle

Schneider Electric Enerji Üniversitesi 500 bin katılımcıya ulaştı

 Schneider Electric Enerji Üniversitesi 500 bin katılımcıya ulaştı

 
Schneider Electric tarafından hayata geçirilen ve enerji yönetimi konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bir online eğitim uygulaması olan ‘Enerji Üniversitesi’, kayıtlı 500 bin katılımcıya ulaştı. Ücretsiz eğitim programının giderek hız kazanması ve yapılan yatırımlar Schneider Electric’in enerji verimliliği ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için Enerji Üniversitesi’ne verdiği önemin göstergesi.
 
Devamını görüntüle

İzmir Energy Cities Yıllık Konferansı - Bornova Belediyesi Proje Pazarı

 Bornova Belediyesi’nin 5 Haziran Çevre Günü etkinlikleri kapsamında etkinliklerinin ikisinde ÇEDBİK yer aldı. Avrupa’nın en çevreci belediyelerinin bulunduğu Energy Cities’e üyeliği kabul edilen Bornova Belediyesi bu konuda önemli çalışmalar yürütüyor. 1-3 Haziran 2016 tarihlerinde Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen Energy Cities Yıllık Konferansı kapsamında Ahmet Acar, “New Urban Governance Bazaar” proje pazarında, yöneticisi olduğu Build Upon projesini masa sunumları ve networking etkinliklerinde tanıttı.

Devamını görüntüle

EKOIQ - "Mucize Beklemek" - Selçuk Özdil

 Dünya Yeşil Binalar Konseyi (WGBC) üyesi olan ÇEDBİK, kurulduğu 2007 yılından bu yana yeşil binaların Türk yapı sektöründe bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması için eğitimler, yeşil bina kılavuzlarının geliştirilmesi çalışmaları yapıyor; bu konularda kamu, özel sektör kurum ve kuruluşları ve STK’larla işbirliği geliştiriyor. Çevre dostu binalar konusunda dünyadan ve Türkiye’den gelişmeleri de EKOIQ’nun sayfalarına taşıyorlar. 

Devamını görüntüle

Yeşil Binalar Dünyasından...

BLESIL (Bina Yaşam Döngüsü Enerji Tasarrufu Eğitimi) Projesi Tanıtım Toplantısı ve Çalıştayı - Ekodenge

 Ekodenge A.Ş. 2-8 Haziran tarihleri arasında ERASMUS+ projesi tarafından fonlanan ve inşaat sektöründe enerji tasarrufuna yönelik açık çevrimiçi içerik oluşturulmasını kapsayan BLESIL projesinin tanıtım ve ağ kurma toplantısı işe proje iç çalıştayını İzmir’de düzenledi. 

Devamını görüntüle