DÜNYA YEŞİL BİNA KONSEYİ (WGBC)

 Dünya Yeşil Bina Konseyi, 1999 yılında kurulan global sürdürülebilir bina çalışmalarını yaygınlaştırmayı ve hız kazandırmayı amaçlayan, temsiliyet hakkı ulusal anlamda bir kuruma verilebilen konseyler birliğidir.

 
Dünya Yeşil Bina Konseyi, Turkiye`de kurulan Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği`ni Türkiye`nin ulusal yeşil bina konseyi ve resmi WGBC üyesi olması için desteklemektedir. WGBC dünyadaki yeşil bina konseylerinin oluşumunu tayin etme ve yönlendirme yetkisine sahip tek merciidir.
 
WGBC MİSYON
Yapı sektörünün geleneksel yapı metodlarını bırakıp tamamen sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda Çevrenin korunması, ekonominin iyileşmesi, Toplumların; dünyamızın daha sağlıklı varolması için çalışması amacıyla kurulmuştur.
 
WGBC VİZYON
Yeşil Bina Konseylerinin sağlıklı kurulmaları ve gerekli bilgilerle donanmaları, Uluslararası arenada yeşil bina tasarımı v uygulamasında lider grup olmak, Ülkeler, konseyler ve liderler arasında etkin iletişimi sağlamak, Etkin ve yaygın yeşil bina standartlarına destek vermek Global iyi örnekleri göstermek.
 
www.worldgbc.org
 
Avrupa Yeşil Bina Konseyleri İletişim Ağı
 
 

İrlanda Yeşil Bina Konseyi: https://www.igbc.ie/

Romanya Yeşil Bina Konseyi: http://www.rogbc.org
Hollanda Yeşil Bina Konseyi: http://www.dgbc.nl/
Hırvatistan Yeşil Bina Konseyi: http://www.gbccroatia.org/
Slovakya Yeşil Bina Konseyi: www.skgbc.org
Slovenya Yeşil Bina Konseyi: Irena Hlede [email protected]
İspanya Yeşil Bina Konseyi: http://www.gbce.es/
Çek Cumhuriyeti Yeşil Bina Konseyi: http://www.czgbc.org
Sırbistan Yeşil Bina Konseyi: http://serbiagbc.org/
Bulgaristan Yeşil Bina Konseyi:  http://www.triplegreengroup.com/